Schody zabiegoweDesign 

Schody zabiegowe, konstrukcja, przykładowe aranżacje ze schodami

Właściciele domów o niewielkim metrażu doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest każdy metr kwadratowy przestrzeni. Oszczędzamy na czym się tylko da – wstawiamy do domu łóżka, które po złożeniu są stolikiem, zaopatrujemy się w biurka z blatem z systemem zapadkowym, większość naszych mebli jest w wersji mini.

Niestety są elementy w domu, których nie da się złożyć i schować, należą do nich na przykład schody. I w tym przypadku jest jednak rozwiązanie, które sprawi, że odzyskamy odrobinę wolnej przestrzeni, a wcale nie stracimy na estetyce i funkcjonalności. Jest nim instalacja schodów zabiegowych.

Budowa schodów zabiegowych

Schody zabiegowe to rodzaj schodów, których bieg skręca pod kątem prostym, czyli 90 stopni, przypominają one nieco literę „U”, tyle tylko, że odwróconą. To jeden z wielu sposobów na oszczędzanie przestrzeni w domu. Nadają się jedynie do pomieszczeń niskich, czyli takich, których wysokość nie przekracza 290 centymetrów wysokości.

Zajmują powierzchnię około 4,5 centymetra, są krótkie niż modele z prostym biegiem, dostosują się do niewielkich wymiarów klatki. Aby dobrze się po nich schodziło, ich bieg musi mieć co najmniej 100 centymetrów szerokości.

Schody zabiegowe – aranżacje

Schody zabiegowe pasują najbardziej do wnętrz, w których parter nie ma wydzielonych stref, czyli do miejsc, w których ściany nie oddzielają na przykład salonu, kuchni i jadalni. Wtedy bardzo dobrze jest zainstalować w domu schody zabiegowe ze spocznikiem. W takiej aranżacji są bardzo wyeksponowane, stanowią wręcz centralną część wnętrza.

Oczywiście nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie i schody zabiegowe sprawdzają się również, gdy są bardziej ukryte, na przykład za ścianą lub parawanem.

Bardzo ciekawym pomysłem dla obu aranżacji są schody zabiegowe ażurowe, które wyglądają bardzo minimalistycznie, ale gdy są wykonane z drewna stanowią bardzo stylowy element spójny wnętrza. Warto dobrać do nich drewnianą poręcz, która będzie stanowiła dopełnienie tej kompozycji, zwłaszcza jeśli umieści się na niej dodatkowe zdobienie.

Schody zabiegowe – wybór materiału

Jest wiele materiałów, z których wytwarza się schody zabiegowe. Najczęściej wykonuje się schody zabiegowe drewniane, betonowe, choć zdarzają się również konstrukcje metalowe. Wybór materiału zależy w dużej mierze od preferencji klienta oraz od tego, gdzie schody będą się znajdować.

Często klienci decydują się na schody zabiegowe zewnętrzne, wtedy polecane są materiały jak najbardziej odporne na warunki pogodowe i temperaturę, sprawdzą się zatem schody zabiegowe metalowe oraz betonowe lub żelbetonowe, z kolei drewno jest materiałem, który nada się bardziej do wnętrza, na przykład na schody zabiegowe na poddasze.

Schody zabiegowe drewniane są lżejsze od konstrukcji żelbetonowych i są nieco droższe. Warto zwrócić uwagę na to, że schody żelbetonowe powstają w trakcie budowy domu, a schody zabiegowe drewniane i drewniano-metalowe stanowią raczej mebel i mogą być wstawione do domu w dowolnym momencie.

Szeroko dostępnym i dość popularnym rozwiązaniem do wnętrz są również schody zabiegowe z płytek. Jeśli płytki są odpowiednio wytrzymałe, mogą się nadawać również na zewnątrz.

Konstrukcja schodów zabiegowych

Jak zrobić schody zabiegowe? Wszystko zależy od wybranego przez nas materiału. Jeśli zdecydowaliśmy się na żelbeton, zapewne znajdujemy się w trakcie budowy domu. W tym wypadku należy zlecić wykonanie tej konstrukcji fachowcom, ponieważ schody tego typu będą integralną częścią całej budowli, nie ma tu miejsca na błędy i niedociągnięcia.

Podobnie sprawa ma się właściwie z każdym rodzajem schodów zabiegowych. Nie jest to raczej praca dla amatorów, nawet drobna pomyłka w konstrukcji może kosztować nas zdrowie nasze lub domowników.

Wyjątek stanowią schody zabiegowe do samodzielnego montażu. Można nabyć je w sklepach takich jak Castorama lub w sprzedaży online na Allegro. Produkt nabywamy razem ze szczegółową instrukcją obsługi, w której producent krok po kroku objaśnia, jak powinniśmy złożyć nasze schody. Jest jednak pewien minus – przy gotowych schodach nie możemy zdecydować się na schody zabiegowe betonowe, ponieważ te są wylewane w trakcie budowy. Mimo to, mamy do wyboru konstrukcje drewniane, metalowe oraz oparte na połączeniu obu tych materiałów.

Schody zabiegowe – wady i zalety

Jak już wiemy, schody zabiegowe pozwalają nam zaoszczędzić nieco przestrzeni. Mamy przed sobą szeroki wybór materiałów i aranżacji dotyczących tego rodzaju schodów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Są dość łatwe w montażu, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na kupno gotowego produktu do samodzielnego złożenia.

Pomimo, że schody zabiegowe pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, nie sprawdzają się na tym obszarze tak dobrze, jak schody spiralne. Są natomiast dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których przyda się zwolnić odrobinę miejsca. Niestety, źle wyprofilowane schody zabiegowe mogą nie być zbyt wygodne w użytkowaniu, ale też nie do końca bezpieczne, dlatego są często wypierane przez inne rozwiązania.

Related posts

Leave a Comment