Sufit napinany - wady i zalety, montaż sufituBudowa 

Sufit napinany – wady i zalety, montaż sufitu

Sufit to bardzo ważny element każdego pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Na sufit zwracamy uwagę w kuchni, salonie, a nawet łazience. Brudny, nierówny lub popękany sufit to zmartwienie wielu osób. Zanieczyszczenia powstają na przykład, gdy sąsiad z góry nas zaleje lub po chemicznym usuwaniu pleśni. Często nawet pozornie błahe czynności mogą zaważyć na estetyce naszego sufitu.

Niestety, sufitu nie da się wymienić tak łatwo jak mebli czy starego komputera. Aby zamaskować niedoskonałości lub zmienić wystrój pokoju, musimy sięgnąć po farbę i pędzel kasetony lub bardzo nowoczesne rozwiązanie, jakim jest sufit napinany.

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego. Montuje się go w płaszczyźnie równoległej do sufitu właściwego. W ten sposób można zamaskować nieestetyczną, nierówną powierzchnię dotychczasowego sufitu oraz obniżyć wysokość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą wyremontować pomieszczenie lub się do niego wprowadzają.

Sufitu napinanego nie powinno się mylić z sufitem z płyt gipsowo-kartonowych, czyli tak zwanych kasetonów. Jest to nieco inny rodzaj sufitu podwieszanego, jego montaż przebiega w troszkę inny sposób, jest o wiele bardziej skomplikowany, wymaga zupełnie innych narzędzi, choć efekt jest również bardzo estetyczny, oczywiście jeśli wykonawcą jest osoba doświadczona. Sufit napinany jest odrobinę łatwiejszy w montażu.

Niestety, sufit napinany przewyższa cenowo sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych lub styropianowych. Cena za metr kwadratowy sufitu napinanego to nawet 100 złotych, przy założeniu, że wybierzemy najbardziej podstawową wersję.

Sufit napinany – montaż

Pierwszym krokiem w montażu sufitu napinanego jest przykręcenie specjalnych szyn, których zadaniem jest utrzymanie całej konstrukcji. Kolejnym elementem jest rozłożenie i napięcie membrany – niektóre rodzaje membrany, na przykład takie wykonane z PCV wymagają podgrzania do temperatury 70 stopni Celsjusza. Nie jest to konieczne w przypadku tkaniny poliestrowej. Gdy sufit jest już napięty, należy wypełnić przestrzeń pomiędzy ścianą i sufitem listwami maskującymi. Pominięcie tego kroku może skutkować nagromadzeniem zanieczyszczeń takic jak kurz w pustych przestrzeniach.

Pamiętajmy, że nie można malować sufitu napinanego. Oświeżamy go poprzez odkurzanie, ewentualnie delikatne przetarcie miękką szmatką. Należy jednak robić to ostrożnie, aby nie zniszczyć jego powierzchni.

Sufit napinany – wzory

Bardzo popularnym pomysłem jest wykończenie sufitu napinanego na wysoki połysk. Taki sufit napinany nazywa się sufitem lustrzanym, będzie on pasował do przestrzeni takich jak baseny, restauracje, ale też duże salony, jadalnie. Mogą znacznie rozjaśnić pomieszczenia i sprawić, że będą wyglądały na większe.

Niektórzy decydują się oczywiście na matowe sufity napinane, które są rozwiązaniem nieco bardziej tradycyjnym i klasycznym. Nie zwracają na siebie zbyt dużej uwagi, są neutralne i bardzo eleganckie.

Sufit napinany może również mieć nadruk – wielu klientów decyduje się na sufit napinany z gwiaździstym niebem lub kosmosem w formie nadruku. Taka kompozycja najbardziej pasuje do sypialni, pokoju dziecięcego, ale też przestrzeni publicznych: restauracji, barów oraz galerii.

Gwiaździste niebo na napinanym suficie może również być oświetlone taśmami LED, co może dawać efekt migających gwiazd. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie na udekorowanie pomieszczeń.

Sufit napinany – wady i zalety

Dobrze wykonany sufit napinany jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury, z powodzeniem może być zatem zakładany nawet w kuchni lub w łazience. To rozwiązanie daje również nieskończone możliwości aranżacji – można wybrać z szerokiej palety kolorów, tekstury, klient może zdecydować się zarówno na sufit z połyskiem, jak i matowy. Dodatkowym atutem jest możliwość nadrukowania własnego zdjęcia.

Sufit napinany to świetny sposób na maskowanie niedociągnięć, zabrudzeń, ale również instalacji wodnych i grzewczych. Opinie zadowolonych klientów często dotyczą kwestii łatwego montażu, który zajmuje niewiele czasu i nie wymaga zmiany położenia mebli w pokoju.

Bardzo łatwe jest również czyszczenie sufitu napinanego – można go zdjąć, jeśli zajdzie potrzeba, oczyścić i zamontować ponownie, co nie jest możliwe w przypadku większości innych rozwiązań.

Jak już wiemy, podstawową wadą sufitu napinanego jest jego wysoka cena. Nawet najtańsza opcja może kosztować już 70-100 zł za metr kwadratowy, jest to jednak bardzo surowe rozwiązanie, bez dodatkowych życzeń ze strony klienta.

Sufit napinany dobrze radzi sobie z wilgocią i wysokimi temperaturami, jego wrogiem może okazać się zwykły przeciąg, który spowoduje drgania tkaniny. Napięty materiał może też po jakimś czasie zacząć uginać się pod własnym ciężarem, co może stworzyć zaokrąglony kształt, odbiegający znacznie od wyjściowej gładkiej i równej powierchni. Aby tego uniknąć, można zlecić montaż fachowcom, jednak to wiąże się z kolejnymi kosztami i wcale nie gwarantuje, że sufit po pewnym czasie nie zacznie „żyć własnym życiem”.

Montaż, choć w teorii szybki i łatwy jest pełen pułapek, na które osoby bez doświadczenia mogą nie być przygotowane. Jedną z nich jest możliwość rozerwania materiału podczas jego napinania. Trzeba więc wykazać się dużym wyczuciem i cierpliwością, nie przyspieszać sztucznie procesu montażu. Jeśli więc zastanawiamy się, jak zrobić samemu sufit napinany, powinniśmy najpierw przemyśleć, czy na pewno nie lepiej będzie zlecić to komuś bardziej doświadczonemu.

Related posts

Leave a Comment