Gont bitumicznyBudowa 

Gont bitumiczny, gont papowy – pokrycie dachowe

Gont bitumiczny nazywany inaczej gontem papowym to sposób pokrycia dachowego, który inspirację czerpie z tradycyjnych pokryć dachowych często spotykanych w posiadłościach góralskich. Różni się on jednak od nich znacznie, przede wszystkim materiałem wykonania. Wiele osób decyduje się na imitację tej tradycyjnej formy pokrycia dachowego – wygląda ono bardzo estetycznie i stylowo.

Gont bitumiczny – zalety i wady

Gont bitumiczny to bardzo stylowe wykończenie dachu, które przede wszystkim nie jest drogie. Jest to rozwiązanie bardzo odporne na warunki pogodowe, może nam służyć długie lata bez utraty estetycznego wyglądu.

Jego dużym atutem jest łatwy montaż, który przebiega stosunkowo szybko i można przeprowadzić go samodzielnie, jeśli nie chcemy zlecać tego fachowcom za dodatkową opłatą. Gont bitumiczny nadaje się świetnie nawet do pokrycia trudnych dachów, jest to bowiem materiał elastyczny.

Oczywiście, jak każdy produkt, gont bitumicznyma również swoje wady. Największą z nich jest to, że z montażem trzeba wstrzymać się aż do wczesnej wiosny – nie zaleca się montowania gont bitumicznego w temperaturze niższej, niż 5 stopni Celsjusza.

Oprócz tego, gont jest często porastany przez mech, więc powinniśmy z niego zrezygnować, jeśli mieszkamy w pobliżu lasu. Przed umieszczeniem gontu bitumicznego wymagane jest przygotowanie powierzchni w taki sposób, aby była idealnie równa. W tym celu wcześniej połać dachową obija się płytami lub deskami, co stanowi dodatkową pracę. 

Gont bitumiczny – kolory

Od dłuższego czasu pokrycia dachów w budynkach znacznie się od siebie różnią, kiedyś było zupełnie inaczej, ponieważ nie było aż tak szerokiego wyboru. Obecnie każdy właściciel może zdecydować się na własny, niepowtarzalny pomysł. Z pomocą przychodzą producenci, którzy oferują gont bitumiczny w przeróżych kolorach. Wśród nich znajdziemy gont bitumiczny czarny, grafitowy, szary oraz zielony.

Warto pamiętać, że wybieramy kolor, który będzie najlepiej pasował do całego budynku, nie dajmy się za bardzo ponieść fantazji, ponieważ nawet najbardziej estetyczny dach będzie szpecił dom, jeśli jego kolor nie będzie odpowiednio dopasowany do domu.

Gont bitumiczny – wzory

Pokrycie dachu do niedawno kojarzyło się z jednym, uniwersalnym wzorem, a czasem nawet ze zwykłą jednolitą powierzchnią. Obecnie na rynku można wybrać pokrycie w rozmaite wzory. Bardzo popularny produt to gont bitumiczny heksagonalny. Zamiast tego, klienci często decydują się na wzór prostokątny lub tak zwany ogon bobra, który wygląda ślicznie zarówno na domach, jak i na altanach.

Gont bitumiczny – cena

Na cenę gontu bitumicznego ma wpływ wybrany przez klienta wzór, kolor oraz oczywiście powierzchnia dachu. Cena za m2 gontu bitumicznego zaczynają się od 20 złotych w zależności od wybranego sklepu. Najtańszy gont bitumiczny w Leroy Merlin to Karpiówka w kolorze grafitowym za 20,50 zł/m2. Podobnie ceny przedstawiają się w innych sklepach, np. Castorama, Obi. Najdroższe wersje sięgają ponad 100 zł za metr kwadratowy. Przy zakupie gontu bitumicznego powinniśmy szukać jak najbardziej zaufanego producenta. Należą do nich: IKO, GAF oraz Matizol. Bardzo dobrej jakości gont bitumiczny znajdziemy na stronie Bricomarche oraz w hurtowni Bricoman.

Jeśli zdecydujemy się zlecenie położenia gontu bitumicznego fachowcom, musimy doliczyć do kosztów cenę za tę usługę, która zależy od tego, czy dach jest trudny i jaki fachowiec zostanie do tego wynajęty. Cenę uzgadniamy zawsze przed rozpoczęciem przez pracowników pokrywania dachu.

Gont bitumiczny – montaż

Jak się kładzie gont bitumiczny? Do montażu gontu bitumicznego na dachu wystarczą podstawowe narzędzia. Do przycinania wykorzystać możemy nóż dekarski, z kolei aby zamocować materiał wystarcz użyć młotka i gwoździ. Jeśli mamy taką możliwość, możemy wypożyczyć gwoździarkę, czyli urządzenie, które wbija gwoździe automatycznie. Dzięki temu nasze prace na dachu będą przebiegać sprawniej, a co za tym idzie, szybciej.

Przed pokrywaniem dachu należy prawidłowo obrobić blachy, a takzę  zamontować prawidłowo i stabilnie deski szczytowe oraz okapowe. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podkładu z papy. Za gont możemy zabrać się dopiero, gdy zamocujemy już rynny i wszystkie elementy wentylacji.

Zaczynamy od pasa startowego, który montuje się wzorem do szczytu dachu, czyli odwrotnie niż pozostałe warstwy materiału. Wszelkie szczegóły są umieszczone w instrukcji obsługi producenta i to jej należy bezwzględnie przestrzegać, jeśli chcemy, aby nasze pokrycie dachu było wykonane solidnie i bezpiecznie.

Oczywiście pamiętajmy, że samodzielny montaż gontu bitumicznego wymaga pewnego doświadczenia, jeśli zatem jesteśmy zupełnymi nowicjuszami, nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie.

Gont bitumiczny to rozwiązanie bardzo popularne w nowoczesnych domach, przyciąga klientów atrakcyjną ceną oraz stosunkowo łatwym montażem. Jest to bardzo uniwersalna metoda pokrycia dachu ze względu na mnogość wzorów i szeroki wybór kolorów. Z całą pewnością każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie,

Related posts

Leave a Comment