Zawór czterodrogowy – element instalacji centralnego ogrzewaniaPorady 

Zawór czterodrogowy – element instalacji centralnego ogrzewania

Kotły centralnego ogrzewania to dobrodziejstwo techniki grzewczej. Przekonali się do nich właściciele domów jednorodzinnych.  To bardzo wygodne urządzenia, ponieważ zapewniają ciepło we wszystkich pomieszczeniach i ciepłą wodę. Warto zaznaczyć, że producenci kotłów stawiają na ekologię i ekonomię użytkowania – urządzenia grzewcze oszczędzają paliwo i wydzielają mniej zanieczyszczeń. Warunkiem wydajności jest zamontowanie zaworu czterodrożnego (czterodrogowego).

Działanie zaworu czterodrożnego

Zawór czterodrogowy jest niezbędny w instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ służy do regulacji przepływu cieczy lub gazu.  Inaczej mówiąc: zawór służy do ustalenia  temperatury wody ogrzewającej i ciepłej wody użytkowej. Można go stosować do podniesienia temperatury wody powracającej z kotła. Można go stosować  do kotłów na paliwa stałe i innych systemów ogrzewania. Zawór kieruje część gorącej wody do kotła, co sprawia, że temperatura wody powracającej do kotła robi się  wyższa. Do zaworu doprowadza się przewody zasilające układ grzewczy (woda gorąca) i przewody powrotne (woda chłodniejsza). Zawór czterodrożny umożliwia regulowanie ilości wody gorącej zasilającej centralne ogrzewanie i wypływającej z kotła wody powrotnej, która jest schłodzona.

Zalety zaworu czterodrożnego

Zawory czterodrożne  mają dobrą opinię wśród instalatorów centralnego ogrzewania, którzy cenią je za perfekcyjną regulację temperatury czynnika grzewczego, czyli wody, w układzie. Dla użytkownika oznacza  to równomierny rozkład temperatur grzejników i przyjemne ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Właściciele zaworów czterodrożnych nie muszą opatulać się kocami w zimowe wieczory. Temperatura w domu nie zmienia się przez całą dobę. Założenie zaworu czterodrożnego  obniża koszty eksploatacyjne centralnego ogrzewania. Niższe rachunki to powód do zadowolenia dla wszystkich domowników.

Zawór czterodrożny – opłacalne rozwiązanie

Zawór czterodrożny chroni kocioł przed korozją. Okres użytkowania kotła z zaworem jest dłuższy. Biorąc pod uwagę cenę nowoczesnego, ekologicznego kotła centralnego ogrzewania, która do niskich nie należy, to bardzo istotna jest ochrona urządzenia przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami. Kotła nie wymienia się co roku. Im dłuższy okres użytkowania, tym inwestycja w centralne ogrzewanie jest bardziej ekonomiczna. W okresach przejściowych nie jest potrzebna wysoka temperatura w mieszkaniu. Możliwość regulacji temperatury,  którą zapewnia zawór czterodrożny, chroni pomieszczenia przed przegrzaniem, a ludzi przed wysokimi rachunkami. Najlepsze modele kotłów mają fabrycznie wbudowane sterowniki.

Zdaniem instalatorów centralnego ogrzewania inwestycja w zawory czterodrożne jest bardzo opłacalna. Chronią urządzenie grzewcze przed szybkim uszkodzeniem i  umożliwiają regulację temperatury w grzejnikach. Domownicy mogą dopasować temperaturę do swoich potrzeb, co jest bardzo istotne z punktu widzenia komfortu ich życia. 

Related posts

Leave a Comment