Politurowanie – sposób na odnowienie mebliPorady 

Politurowanie – sposób na odnowienie mebli

Czas odciska swoje piękno nawet na wyjątkowych drewnianych meblach. Zaletą mebli wykonanych z drewna jest trwałość, niepowtarzalność i piękno przez dziesiątki lat. Jednak meble.jak każdy przedmiot po latach zużywają się i nie wyglądają już atrakcyjnie. Można uratować takie meble, stosując technikę politurowania. Wspomninna powyższej technika służy także do wykanczania drewna.

Na czym polega politurowanie?

Najkrócej rzecz ujmując, politurowanie polega a wielokrotnym nakładaniu na powierzchnię drewna roztworu politury, czyli płatków szelaku rozpuszczonych w wysokoprocentowym, czystym alkoholu. Jest wykonywane wyłączenie ręcznie.. Jest to wręcz sztuka i od pokoleń pielęgnowany tradycyjny sposób wykańczania mebli drewnianych. Nadaje powierzchni drewna gładkie, efektowne i błyszczące odbicie.

Szlachetna konserwacja mebli

Politura wydobywa naturalne piękno usłojenia i barwy. Delikatnie i szlachetnie konserwuje drewno. Nakładanie politury wymaga wprawy i długich miesięcy nauki. Zaletą politury jest to, że można ją  usunąć i zmyć oraz wielokrotnie odświeżać matując powierzchnię i dokładając  nowe warstwy. Jej  minusem jest ich wrażliwość na gorącą wodę i alkohol. Politura zawsze była produktem luksusowym. Do połowy XX wieku była zarezerwowana dla stolarzy miejskich i większych manufaktur meblowych.

Jak powstaje politura?

Politura powstaje ze zmieszania ze sobą szelaku – naturalnej żywicy produkowanej przez owady żyjące w Ameryce i Azji oraz spirytusu. Owad -czerwce odżywiają się sokiem wysysanym spod kory drzew (figowców) i produkują substancję szelak . Tworzą  pancerzyki dla ochrony swoich larw. Oblepiają gałęzie drzew, na których żerują. Szelak to mieszanka żywicza – są w niej szczątki  owadów, kawałków kory i innych zanieczyszczeń. Taki materiał jest zbierany i poddawany dalszej obróbce. W końcowej fazie przybiera postać cieniutkich płatków rozpuszczalnych w spirytusie. Politura nakładana jest za pomocą gąbki, czyli kłębka waty zawiniętego w czystą bawełnianą szmatkę. Dopuszczalne jest używanie pędzelków w niektórych sytuacjach, np. do rzeźb czy retuszu małych elementów, czasem też przy pierwszym gruntowaniu krzeseł wykonanych z  litego niefornirowanego drewna.

 Ciekawostka o politurowaniu

W zależności od gatunku drewna dobiera się sposób politurowania. Inaczej polituruje się drewno sosnowe, inaczej dąb, czy brzozę.  Na meblach z drzewa sosnowego bardzo rzadko wykonuje politurę. Najwięcej pracy przy położeniu politury trzeba wyłożyć w przypadku drzewa orzechowego lub mahoniowego, które wymagają zacierania porów, czyli wypełnienia politurą wszystkich porów drewna. Wtedy uzyskuje się idealnie, cudownie gładką powierzchnię.

Meble pokryte politurą to synonim klasyki w najbardziej ekskluzywnym wydaniu. Jest to metoda czasochłonna, która wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia pracownika wykonującego renowację antyków.  Należy pamiętać, że meble politurowane nie są odporne na wodę czy wysoką temperaturę i dlatego należy stosować podkładki zabezpieczające blaty przed gorącem  i wilgocią.

Related posts

Leave a Comment