Marmolit – tynk ozdobny wewnątrz, jak i na zewnątrz budynkuDekoracje 

Marmolit – tynk ozdobny wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku

Tradycyjne wykończenie ścian: malowanie, tapetowanie, panele ścienne i płytki są popularnym i typowym wykończeniem ścian. Branża dekoracyjna proponuje inny, inspirujący sposób na aranżację ściany – marmolit. Jest to tynk dekoracyjny, który przyciąga uwagę klientów swoim niepowtarzalnym wyglądem oraz możliwością zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku.  Marmolit to uniwersalny tynk, który spełni oczekiwania osób lubiących nietypowe aranżacje.

Marmolit wewnątrz budynku

Praktyczność i uniwersalizm marmolitu wyraża się w szerokich możliwościach zastosowania – znakomicie sprawdza się wewnątrz i na zewnątrz budynku. W jego składzie jest masa żywicza, w której zatopione zostało naturalne kruszywo. Ciekawym pomysłem jest wyłożenie marmolitem jednej ściany we wnętrzu. Można wtedy uzyskać fantastyczny efekt dekoracyjny.  Polecany jest to wykończenia ścian w kuchni, łazience, przedpokoju lub klatce schodowej, czyli w miejscach narażonych na wilgoć. Marmolit pięknie wygląda między górnymi a dolnymi szafkami w kuchni i doskonale prezentuje się na tle płytek ceramicznych. Właściciel zyskuje nie tylko piękny wygląd w kuchni, ale także ochronę ściany przed wilgocią i zabrudzeniem. Maromit zyskuje popularność w Polsce i jest chętnie wykorzystywany do dekoracji kolumn w salonie lub obudowy kominka.  Wspaniale imituje kamień i można go stosować na płyty kartonowo-gipsowe oraz beton. Marmolitu nie powinno się nakładać na powierzchnie drewniane, tynki wapienne i metal.

Marmolit na zewnątrz budynku

Marmolit jest wykorzystywany jako ozdoba elewacji, ponieważ jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i kaprysy pogody. Często stosuje się go jako materiał wykończeniowy detali architektonicznych typu: ogrodzenia, słupy, podmurówki.

Walory dekoracyjne marmolitu

Marmolit jest sprzedawany w różnych zestawianiach kolorystycznych. Im grubsze ziarno, tym tynk jest bardziej dekoracyjny. Nie sprawia problemów dopasowanie do wyglądu elewacji. Każdy producent ma swoją paletę kolorystyczną. Marmolit ma swoich zwolenników nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Sięgają po niego także spółdzielnie i wykorzystują do odnawiania klatek schodowych w kamienicach lub blokach. Marmolit zastępuje  lamperię z farb olejowych. Marmolit sprzedawany jest w postaci pasty, którą łatwo nałożyć na wybraną powierzchnię. Opakowanie zawierające 25 kg masy wystarczy na pokrycie 5-6 metrów kwadratowych powierzchni.  Cechuje się odpornością na  porastanie przez mikroorganizmy i wytrzymuje nawet tęgi mróz. Nie pęka i zachowuje swój kolor przez wiele lat, ponieważ zawiera dodatki  blokujące działanie promieni UV.

Producenci zalecają, aby marmolit na zewnątrz nakładać przy temperaturze powietrza +5 stopni C, a 25 stopni C.  We wewnątrz można nim dekorować ściany o dowolnej porze roku, pod warunkiem,  że ściana jest sucha, gładka i czysta. Ściana wyłożona marmolitem zachowuje swoje piękno przez wiele lat i nie wymaga żadnych poprawek, a do tego nie pojawia się na niej wilgoć. Marmolitu nie zdrapie ze ściany nawet kot.

Related posts

Leave a Comment