Jodła kaukaska - wymagania, uprawa. Popularne odmiany jodły kaukaskiejOgród 

Jodła kaukaska – wymagania, uprawa. Popularne odmiany jodły kaukaskiej

Jodła kaukaska to drzewo należące do rodziny sosnowatych. Jej naturalnym środowiskiem jest Azja Zachodnia, Rosja oraz Turcja, Gruzja i Azerbejdżan. Do Polski przywędrowała jako drzewko świąteczne, jest również uprawiana w lasach i parkach na terenie całej Europy. Zachwyca gęstą sylwetką o stożkowatym kształcie i spiczastym wierzchołku. Jest uważana za drzewo szybkorosnące, największe osobniki dorastają do wysokości 30 metrów.

Jodła kaukaska – wygląd

Jodła kaukaska ma ciemnozielone, błyszczące igły, które skierowane są ku górze, zakrywając w ten sposób gałęzie. Szyszki jodły kaukaskiej mają cylindryczny kształt, są ciemne i dochodzą do długości 20 cm. Zwykle pokryte są obficie żywicą. Jak szybko rośnie jodła kaukaska? Jest to, jak wiemy, drzewo szybkorosnące, jednak warto wiedzieć, że jest to prawda jedynie w jej warunkach naturalnych. W Polskich ogrodach jej wyoskość po 10 latach może wynieść około 3 metrów, maksymalnie w naszych rodzimych warunkach może urosnąć na wysokość ok. 10 metrów.

Ze względu na wyjątkowo symetryczny kształt i bujno pokryte igłami gałązki, jodła kaukaska w doniczce jak i w gruncie jest wykorzystywana jako drzewko bożonarodzeniowe. Jest niemal tak popularna jak świerk. W okresie świątecznym jodła kaukaska sprzedawana jest w Obi, Leroy Merlin. W dobrej cenie jodła kaukaska sprzedaje się również w sklepach takich jak Castorama lub w sprzedaży internetowej, np. przez Allegro.

Jodła kaukaska – wymagania

Jodła kaukaska dobrze radzi sobie na stanowisku zarówno słonecznym, jak i półcienistymcienistym, najlepiej zatem, aby ustawić ją w pozycji umiarkowanie nasłonecznionej. Drzewo wytrzymuje maksymalnie -30 stopni Celsjusza, jednak młode rośliny są raczej wrażliwe na mrozy, więc trzeba je zabezpieczać na zimę. Szkodzą im też gwałtowne skoki temperatur i silny wiatr, dobrym pomysłem jest zatem zasadzenie ich w zamkniętych przestrzeniach.

Aby dobrze się rozwijać, potrzebuje umiarkowanej wilgotności, źle znosi susze, z tego też względu należy zadbać o jej odpowiednie podlewanie w upały i okresy bezdeszczowe. Najwłaściwszy odczyn gleby w przypadku jodły kaukaskiej to kwaśny, lubi glebę gliniastą. W związku z tym, że jest to roślina szybko rosnąca, może być przeznaczona na szpalery lub żywopłoty.

Jodła kaukaska – uprawa

Jodła kaukaska kwitnie z reguły na przełomie kwietnia i maja. Przesadzanie powinno odbywać się za to na przełomie sierpnia i września. To najlepszy okres na jej ukorzenienie i dostosowanie się do ogólnego klimatu miejsca zasadzenia.

Pielęgnacja jodły kaukaskiej, ze względu na jej dość wysokie wymagania, jest zajęciem bardzo angażującym, jednak zadbane drzewko wynagrodzi nam włożone trudy swoją okazałością i szybkim rośnięciem – efekty są zauważalne bardzo szybko, jest to więc idealne drzewko dla niecierpliwych hodowców.

Jodła kaukaska – choroby

Warto wiedzieć, że jodła kaukaska to drzewko, które bardzo źle znosi kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, dlatego nie nadaje się raczej do hodowania w dużych miastach.

Jodła bardzo często atakowana jest przez grzyby, które wpływają negatywnie na jej system korzeniowy. Jednym z przykładów choroby grzybowej jest fytoftoroza jodły, która najbardziej daje się we znaki w okresach ciepłych i wilgotnych – wtedy igły drzewa żółkną, by potem przejść w barwę czerwono-brązową.

Choroba prowadzi do zahamowania wzrostu rośliny, drzewo zaczyna gnić. Aby uniknąć rozwoju tej choroby na naszej choince, powinniśmy nabywać sadzonki z zaufanych upraw i pod żadnym pozorem nie sadzić sadzonek, które mają podejrzany wygląd. Profilaktycznie można przed posadzeniem drzewka posypać jego miejsce korą sosnową przekompostowaną. Ma ona właściwości bakterio- i grzybobójcze, wpływa również na poziom wilgotności wokół drzewka.

Drzewo to jest obiektem ataków ochojnika jodłowego, czyli mszycy, która żeruje na igłach jodły, co osłabia roślinę. Początkowo opadają same igły, następnie brązowieją gałęzie, co przyczynia się do obumarcia całego drzewa. Mszyce można zwalczyć chemicznymi preparatami owadobójczymi, część z nich rozcieńcza się z wodą. Po pozbyciu się intruza, należ wykonywać opryski regularnie, co roku wczesną wiosną.

Najpopularniejsze odmiany jodły kaukaskiej

Jodła kaukaska Pendula to jedna z trudniejszych odmian tej rośliny do uprawy. Jest bardzo wrażliwa na wahania temperatury i wilgoci, trzeba ją sadzić na stanowisku osłoniętym. Dorasta do 4,5 metra, jest więc średniowysokim drzewem.

Znaną odmianą jodły kaukaskiej jest również Golden Spreader, która charakteryzuje się dość wolnym wzrostem – po 10 latach hodowli dorasta zaledwie do 1 metra wysokości. Jest gęsto pokryta igłami, posiada charakterystyczne zagłębienie na szczycie korony. Jej igły mają lekko żółtawy odcień. Dobrze czuje się w ogrodach skalnych.

Dla osób, którym bardzo zależy na szybkim wzroście drzewa polecana jest jodła kaukaska odmiany robusta. Jest to dzrzewo nieregularne, Z krótkimi i sztywnymi igłami. Ta odmiana wykazuje się wysoką odpornością na niskie temperatury.

Jodła kaukaska to drzewo, które świetnie sprawdzi się w ogrodzie, nie tylko w okresie bożonarodzeniowym. Bardzo ważne jest, aby dbać o roślinę, regularnie ją podlewać i chronić przed niskimi temperaturami. Jeśli zastosujemy się do tych porad, możemy liczyć, że nasze drzewko będzie zdrowe i bardzo okazałe.

Related posts

Leave a Comment