Dendrobium nobileOgród 

Dendrobium nobile – wyjątkowy storczyk

Storczyki od lat są jednym z najpopularniejszych kwiatów w Polsce. Dendrobium nobile to jeden z kuzynów najbardziej rozpowszechnionego storczyka Phalenopsis.  Naturalnie występuje w Azji Południowej –  od północnych Indii po południowe Chiny, Wietnam i Tajlandię. Rośnie jako epifit na pniach drzew w lasach górskich oraz na skałach. Porasta też mury. Dendrobium nobile  oznacza dendrobium szlachetne. Jego uprawa nie sprawia wielkich trudności, nawet osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie.

Ciekawostka o dendrobium nobile

W naturalnych warunkach wiele gatunków storczyków, w tym dendrobium nobile to epifity, to znaczy rośliny, które nie zakorzeniają się w glebie, lecz rosną na drzewach, krzewach i krzewinkach. Nie czerpią substancji pokarmowych z gospodarzy, a jedynie zyskują lepsze warunki świetlne. Epifity przymocowują się szczelnie do roślin korzeniami czepnymi i tworzą plątaninę, w której gromadzi się  martwa materia organiczna oraz sole mineralne. Z nich roślina gromadzi składniki pokarmowe. Wodę popierają całą powierzchnią.

Warunki konieczne do uprawy dendrobium nobile

Dendrobium nobile zimą przechodzi okres uśpienia, podczas którego potrzebuje suchego, jasnego, ale chłodnego miejsca, np.: parapet, pod którym nie ma kaloryfera. Roślina powinna stać co najmniej metr od okna. Miłośnicy i znawcy storczyków odradzają nawożenie rośliny w czasie spoczynku i doradzają bardzo oszczędne podlewanie tego gatunku. Okres  spoczynku kończy się  w lutym i wtedy można przystąpić do nawożenia i podlewania. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. Jeżeli dendrobium nobile ma odpowiednie warunki, to pojawiają się kwiaty, a nawet keiki -sadzonki (młode roślinki). Kiedy keiki wypuszczą korzenie, to należy je oddzielić od rośliny macierzystej. Wszystkie storczyki są światłolubne. Powyższy gatunek najwięcej światła potrzebuje jesienią. Dendrobium sadzi się w doniczce wypełnionej kremazytem i można postawić go na podstawce pełnej wody. Ważną zasadą, co do podlewania jest to, że musi ono następować w równych odstępach czasu.  Sygnałem do podlania jest marszczenie się bulwy magazynującej wodę.

Wygląd storczyka dendrobium nobile

Storczyk dendrobium pokrojem przypomina odrobinę popularną odmianę Phalenopsis. Ma około 60 cm długości, wytwarza bardzo liczne pędy, sprawiające, że roślina prezentuje się  tak okazale. Na szczycie każdego pędu pojawiają się liczne kwiaty o bardzo ciekawym kształcie.  Okres kwitnienia omawianego gatunku storczyka jest bardzo długi – nawet przez kilka miesięcy cieszą oko właścicieli pięknymi kwiatami. Jest to spektakl barw – kwiaty są wielokolorowe, a podstawa listków jest biała.

Do nawożenia tych roślin należy używać specjalnego nawozu dedykowanego storczykom. Nawóz musi być stosowany tylko w okresie wzrostu: od wiosny do września, najlepiej co 2 tygodnie. Warunkami kwitnienia storczyka są: bezwzględny okres suszy (czas spoczynku, który powinien trwać 2-3 miesiące) oraz dobowe wahania temperatury.

Related posts

Leave a Comment