Czym zmyć silikon z rąkPorady 

Czym zmyć silikon z rąk?

Silikony są  niezbędne przy remontach, budowie i pracach wykończeniowych  i sanitarnych. To masy uszczelniające i uszczelniająco-klejące. Ze względu na zakres stosowania wyróżnia się silikony sanitarne, wysokotemperaturowe, szklarskie i uniwersalne. Aby spełniały swoje zadania, trzeba je dobrać do wykonywanych prac.

Podział silikonów

Jest wiele rodzajów prac, które wymagają uszczelnienia jakiejś powierzchni. Od właściwego doboru silikonu zależy staranność wykonania uszczelnienia.  Dlatego warto poznać podział silikonów.  Sposób utwardzania masy silikonowej decyduje o właściwościach i przeznaczeniu produktu. Ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej, silikony dzieli się na kwaśne (octowe) i neutralne.

 Jak wskazuje nazwa, silikony kwaśne podczas aplikacji pachną, jak ocet. Ich zaletami są odporność na wysoką temperaturę i szybkie wiązanie. Wchodzą w reakcje z materiałami o odczynie zasadowym, np. wapnem. Nie wolno ich  stosować do spoinowania tynków mineralnych ani łączyć z niektórymi metalami, np.: mosiądz, bo powodują ich korozję. Wadą jest słaba przyczepność do tworzyw sztucznych.

Z kolei silikony neutralne są elastyczne, obojętne chemicznie i nie mają zapachu. Nadają się do wszystkich materiałów. Za wadę uznaje się dłuży okres wiązania od silikonów kwaśnych. Do tej grupy zalicza się: silikony sanitarne,

kamieniarskie, budowlane, do szkła oraz dekarskie.

Łatwość obsługi

Zaletą najpopularniejszych silikonów jest łatwa obsługa. Wyciska się je z plastikowego opakowania zwanego kartuszem, zakończonego stożkowatą dyszą. Potrzebny jest jedynie ręczny pistolet. Z tak prostą czynnością poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Silikony łatwo jest utrzymać w czystości i dobrym stanie technicznym. Większość silikonów sprawdzą się do wykonywania uszczelnień na zewnątrz, jak i wewnątrz. Silikon powinien być w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Oczywiście, silikony mają wadę – nie można ich pokryć farbą lub lakierem.  Pocieszeniem może być wiadomość, że do wyboru jest cała paleta kolorów silikonów, co umożliwia dobrane odpowiedniej barwy, która sprawi, że silikon będzie niewidoczny.

Środek trudny do usunięcia

Silikon to związek chemiczny, powstający w wyniku łączenia atomów krzemu z grupami organicznymi i tlenem. Zawiera środki zapobiegające powstawaniu i rozwojowi pleśni, glonów i grzybów. Po utwardzeniu tworzy niekurczliwą, niewykruszającą się spoinę. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do szkła, ceramiki oraz drewna.

Silikon, który  nakładany na miejsca wymagające uszczelnienia, ma postać płynną. Zastyga po jakimś czasie. Taka postać silikonu jest trudna do usunięcia. Silikon jest wodoodporny i dlatego należy z nim postępować ostrożnie i używać tylko do miejsc, które potrzebują uszczelnienia. Przy pracach z silikonem można się pobrudzić. Zaleca się nałożenie rękawiczek przed otwarciem silikonu. Rękawiczki w razie zabrudzenia, można wyrzucić. Pozbycie się tego produktu z rąk jest dość trudne.

Usuwanie silikonu z rąk

Silikon na dłoniach trzeba zmyć, jak najszybciej, zanim zastygnie.  Płynny silikon można usunąć z rąk pod zimną wodą. Pozbycie się zaschniętego silikonu  z dłoni wymaga użycia wody, szarego mydła i wyszorowania rąk szczoteczką lub gąbką. Zamiast szarego mydła można użyć pasty BHP. W sprzedaży dostępne są specjalne środki do usuwania silikonu z ciała, np.: chusteczki nasączone płynem do usuwania silikonu  z rąk i narzędzi. Jeżeli powyższe sposoby zawiodą, to nie pozostanie już nic innego, jak tylko delikatnie zeskrobać zaschnięty silikon za pomocą zdezynfekowanego pilnika. Warto wiedzieć, że jeżeli silikon przyklei się do rąk, to nie  należy na siłę trzeć dłoni, żeby nie podrażnić skóry ani nie wywołać reakcji alergicznej. Czasem koniecznie jest kilkakrotne mycie ciała, aby dokładnie usunąć preparat uszczelniający. Jest to przecież środek chemiczny i dlatego podczas jego używania zalecana jest szczególna ostrożność.

Nie wolno usuwać silikonu z dłoni za pomocą rozpuszczalników ani rozcieńczalników. W trakcie pracy z silikonem najlepiej mieć przy sobie papierowy ręcznik – jeżeli użytkownik pobrudzi się preparatem, to powinien natychmiast wytrzeć ręce papierowym ręcznikiem. Zaschniętego silikonu nie zmiękczy żaden tłusty krem ani olej. Suchy silikon można zmiękczyć pod ciepłym powietrzem suszarki.

Usuwanie silikonu z włosów

Przy pracy z silikonem można mieć wielkiego pecha i przez chwilę nieuwagi preparat może znaleźć się na włosach. Usuwanie go z włosów nie jest przyjemne. Pierwszym krokiem jest próba wyczesania silikonu. Następnie resztki można spróbować zmiękczyć margaryną, masłem i po jakimś czasie zetrzeć je z włosów ręcznikiem. Dobrym sposobem jest zwilżenie sklejonych włosów dużą ilością szamponu bez wody. Po kilkunastu minutach należy umyć włosy.

W usuwaniu silikonu z dłoni lub włosów najważniejszy jest czas. Łatwiej jest pozbyć się uszczelniacza, jeżeli jest w stanie płynnym. W przypadku wystąpienia uczulenia na skórze po silikonie zalecana jest wizyta u lekarza.

Related posts

Leave a Comment